reklama
reklama

20 lat Lubelskiego w Unii Europejskiej – co nam się udało?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

20 lat Lubelskiego w Unii Europejskiej – co nam się udało? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Ostatnie dwadzieścia lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen. Ale co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.

Dworzec Lublin (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, autor zdjęcia: Waldemar Michalski)

Dworzec Lublin to od stycznia tego roku nowa wizytówka województwa lubelskiego, a w szczególności jego stolicy. Nowoczesny budynek zachwyca nie tylko swoją architekturą, za co otrzymał już kilka nagród, ale również wykorzystaniem inteligentnych systemów zarządzania obiektem i OZE. Jest samowystarczalny energetycznie. To symbol postępu, nowoczesności i troski o środowisko.

reklama

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, autor zdjęcia: Marcin Tarkowski)

Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych dokończyliśmy budowę Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Jest to miejsce pełne energii, które łączy wiele funkcji. To nie tyko największa i najnowocześniejsza sala widowiskowa w całym naszym województwie, ale także miejsce, które mieści Teatr im. Andersena, salę kinową, przestrzeń wystawienniczą oraz księgarnie. Na placu teatralnym przed budynkiem pulsuje życie miasta – jest to miejsce spotkań, koncertów i imprez plenerowych.

Zbudowaliśmy drogi szybkiego ruchu S17 i S19, dzięki którym możemy swobodnie podróżować do Warszawy i Rzeszowa. Rozbudowaliśmy również system połączeń powiatowych w całym województwie, dzięki czemu łatwiej nam docierać do pracy, szkół i placówek zdrowotnych.

reklama

Wyremontowana droga powiatowa w miejscowości Puławy, w powiecie lubelskim (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, autor zdjęć: Jan Jakub Smarczewski)

Lublin i cały region doczekał się również „okna na świat” czyli Portu Lotniczego. Lotnisko Lublin stworzyło możliwości dla rozwoju turystyki, biznesu i handlu. Dzięki lepszej dostępności regionu, firmy lokalne mają możliwość do rozwoju na rynkach międzynarodowych. Lotnisko przyczynia się do zwiększenia inwestycji zagranicznych oraz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Stałe połączenie z lotniskami Europy ułatwia dostęp do podróży międzynarodowych mieszkańcom całego regionu.

reklama

Port Lotniczy Lublin (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, autor zdjęcia: Marcin Tarkowski)

Takie zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale powiatowe, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!

reklama

W samym województwie lubelskim w ciągu ostatnich 20 lat z programów regionalnych zrealizowaliśmy 12 tys. projektów za miliardy złotych.

Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz? Możesz to sprawdzić na: mapadotacji.gov.pl.

W tym miejscu sprawdzisz, jakie inwestycje zostały zrealizowane przy wsparciu funduszy europejskich w naszym powiecie: mapadotacji.gov.pl/projekty.

Możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.

Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.

***

Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele – sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie www.mapadotacji.gov.pl . Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

TestBilgorajopis Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama