reklama
reklama

Biłgoraj robi się za ciasny. Gdzie będzie można się budować ?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Biłgoraj robi się za ciasny. Gdzie będzie można się budować ? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

W Biłgoraju zapadła decyzja o dalszym kierunku rozwoju miasta. Radni podjęli uchwałę w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Biłgoraja.  Co to oznacza dla mieszkańców?   W wielu przypadkach zapadła decyzja, co do przeznaczenia terenów i działek zlokalizowanych na terenie Miasta Biłgoraja.

Ten dokument nakreśla kierunki rozwoju miasta

  O konieczności podjęcia uchwały mówi   Regina Koszel-Cis, Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej Terenami i Rolnictwa, która wyjaśnia, że rolą studium nie jest uszczegółowienie wszystkich funkcji obszaru, a jedynie wskazanie kierunków rozwojów miasta. Dokument  daje wytyczne do tworzenia  planów miejscowych. Studium tworzone było od 2017 roku i ma zastąpić obecne, z 1998 roku, które, w wielu miejscach wymagało aktualizacji.   Radny Pracoń dopytywał podczas ostatniej sesji Rady Miasta, czy Studium uwzględnia inwestycje planowane przez Powiat BIłgorajski, głównie Autodrom i Basen:   -Czy pewnymi decyzjami nie zablokujemy decyzji przyszłościowych - pytał radny Pracoń.   - Uwzględniliśmy to, co otrzymaliśmy w pismach z opinii uzgodnień od organów właściwych. Zarząd Powiatu również dostał ten dokument i nie otrzymaliśmy żadnych uwag. Jeżeli były uwagi, to powinny zostać złożone - odpowiedziała Anna Uszkur, projektantka odpowiedzialna za tworzenie dokumentu.    

Na tych terenach domów nie będzie

    Andrzej Łęcki, przewodniczący Rady Miasta dopytywał w jakim stopniu przy konstruowaniu dokumentu zostały uwzględnione wnioski składane przez mieszkańców   -W pracach nad studium wpływały wnioski mieszkańców. Które obszary były najbardziej sporne dla mieszkańców i będą wymagały, przy pracach nad planem ogólnym, kolejnych rozmów i uzgodnień z mieszkańcami? - pytał przewodniczący. Gorąca dyskusja nad, wtedy jeszcze projektem studium, miała miejsce w styczniu tego roku podczas konsultacji z mieszkańcami, którzy domagali się przeznaczenia większej ilości terenów pod zabudowę. Anna Uszkur przyznała, że najwięcej kontrowersji  spowodowały kwestie  zabudowy mieszkaniowej.   -Najwięcej kontrowersji i głosów było w kwestii zabudowy mieszkaniowej. I tutaj było najwięcej nieuwzględnionych wniosków, jeśli chodzi o nowe tereny zabudowy mieszkaniowej. I były to wnioski w obszarach szczególnego zagrożenia powodzią, mieliśmy bardzo dużo wniosków, żeby się zbliżyć do korytarza ekologicznego - i te wnioski były konsekwentnie rozpatrywane negatywnie - wyjaśnia.  Anna Uszkur podkreśla, że wnioski były odrzucane za względu na uwarunkowania przyrodnicze: -100 metrów od rzeki nie będziemy się budować. Poza tym kto będzie płacił odszkodowania tym mieszkańcom, jeżeli ich zaleje? - pytała retorycznie   Urbanistka wspomniała, że były też głosy, żeby zwiększyć zasięg zabudowy mieszkaniowej aż do torów.   -Nie mogliśmy wyznaczyć obszaru zwartej zabudowy, jeżeli nie ma w okolicy żadnego budynku - wyjaśnia Uszkur i zapewnia, że tam, gdzie tylko było to możliwe, wyznaczono tereny pod zabudowę, a nawet pozostawiono pewien bufor dla kolejnych działek.    

Może w plan ogólny coś zmieni

    W pewnych przypadkach dodatkowe tereny pod zabudowę będzie można wyznaczyć podczas tworzenia  planu ogólnego, w którym  będzie możliwość wyznaczenia pewnego obszaru uzupełnienia zabudowy, który był niemożliwy do wykonania w przypadku studium. Zdaniem projektantki nie będzie to jednak możliwe w przypadków przeciwwskazań związanych z przyrodą czy ukształtowaniem terenu.    

Chcieliśmy dać jak najwięcej pod zabudowę, ale przepisy...

    Regina Koszel - Cis zapewniła, że zamierzenia urzędników  były bardzo ambitne:   -Chcieliśmy uwzględnić jak największe obszary inwestycyjne. Ale, niestety, ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu  przestrzennym z biegiem lat zmieniała się w taki sposób, że narzuciła obowiązek wyliczenia bilansu terenu. Wcześniej przy opracowaniu obowiązującego studium, takich obostrzeń nie było. (...)W obszarze zabudowy mieszkaniowej mogliśmy tylko regulować istniejącą zabudowę - wyjaśnia Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej Terenami i Rolnictwa     W Studium,  ze względu na wzrost przedsiębiorczości w Biłgoraju, udało się zabezpieczyć najwięcej terenów pod usługi i działalność gospodarczą.     Uchwała została podjęta jednogłośnie, 18 głosami za.      

3 nowe plany miejscowe

    Regina Koszel-Cis z UM Biłgoraja szczegółowo wyjaśniła, że w związku z nowelizacją ustawy o Planowaniu Przestrzennym nadchodzą spore zmiany, dlatego, by zabezpieczyć tereny pod zabudowę, konieczne jest uchwalanie Planów Miejscowych, które będą obowiązywać nawet w przypadku późniejszych "odgórnych" zmian.   Podczas ostatniej sesji jednogłośnie podjęto również uchwały w sprawie zmian trzech planów miejscowych w Biłgoraju:  
  • w części obszaru położonego przy ul. Granicznej.
  • w obszarze Alei Jana Pawła II oraz ul. Magnoliowej.
  •  w obszarze ulic Targowej, Stadionowej oraz Lubelskiej.
  Zobacz dokument: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Biłgoraja  

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

TestBilgorajopis Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama