Janusz Jarosławski to pisarz, publicysta, działacz społeczny, ekspert historyczny, znawca i kolekcjoner broni białej, autor 25 książek poświęconych tematyce historycznej.
– Od 1982 r. na stałe mieszkam w Biłgoraju. Ale też sporo czasu spędzam w innych miejscach. Prowadzę dużo projektów, które wymagają częstych wyjazdów. Przede wszystkim skupiam się na polskiej historii, ale interesuję się również historią naszych zaborców. Wydałem książki traktujące o broni siecznej armii niemieckiej, a także dwutomową książkę poświęconą broni siecznej Armii Rosyjskiej pod patronatem amerykańskiej stacji telewizyjnej HISTORY – mówi Nowej Gazecie Biłgorajskiej.
Ta najnowsza książka to „Szable Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Cały projekt to nie tylko zresztą książka, bo promocji towarzyszy także wystawa, która będzie prezentowana w wielu miejscach w Polsce, a od października 2024 r. w Stanach Zjednoczonych pod patronatem amerykańskiej telewizji.
Tym razem spotkanie promocyjne było w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów – siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie:
-Wydarzenie swoją obecnością uświetnili: grupa rekonstrukcyjna z Klubu Historycznego Rok 1863 na czele z Romualdem Sadowskim, Biłgorajska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstanie Styczniowe 1863, Tomasz Jamróz-Piłsudski z kolegą z GRH 1 PP I Brygady Legionów Polskich, a także gości specjalni aktorzy Alicja Jachiewicz-Szmidt i Stefan Szmidt którzy czytali fragmenty książki - tłumaczy Janusz Jarosławski.
Publikacja została przygotowana we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, w którym znajduje się 10 egzemplarzy broni jako depozyt Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. Została wzbogacona o historię zbiorów marszałka Józefa Piłsudskiego i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze. Autorem tego rozdziału oraz części poświęconej dziejom szabli i ich proweniencji jest st. kustosz Roman Olkowski, kierownik działu zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Książka powstała pod okiem prof. Grzegorza Nowika, zastępcy dyrektora ds. naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, który napisał wstęp do publikacji.
Książka Janusza Jarosławskiego to kompendium wiedzy na temat wszystkich szabel marszałka, weryfikuje dotychczasowe ustalenia, które błędne pojawiały się dotąd w literaturze tematu. Bogaty materiał ilustracyjny powoduje że jest atrakcyjna w formie oraz treści dla każdego nie tylko dla bronioznawców.

foto: Janusz Jarosławski
Komentarze (0)