Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej to impreza nietuzinkowa, jedyna w swoim rodzaju, łącząca pokolenia i na scenie, i na widowni, impreza, dzięki której dziedzictwo polskiej wsi – prezentowane podczas pięknych widowisk z muzyką, tańcem, na podstawie oryginalnych scenariuszy, z kolorową ludową scenografią, rekwizytami – nie zostanie nigdy zapomniane.
Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjętą w czerwcu 2018 roku, Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych i ogólnopolski ruch wiejskich teatrów zostały wpisane do Krajowego Rejestru Dobrych Praktyk w Ochronie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Jest to pierwszy wpis do polskiego rejestru dobrych praktyk. Obecnie czynimy starania o wpis na listę międzynarodową.
W tym roku świętować będziemy czterdziestolecie ogólnopolskiego sejmikowania. Na tarnogrodzkiej scenie zaprezentuje się 11 najlepszych zespołów z całego kraju – wyłonionych z czterech przeglądów regionalnych.
Oprócz spektakli odbędą się także wydarzenia towarzyszące imprezie: seminarium Co mi zostało z tych lat… – fakty, wspomnienia, refleksje członków Rady Artystycznej, członków zespołów, gospodarzy, przyjaciół, sprzymierzeńców; Wieczór Folkloru – wspólnotowe muzykowanie z Pawłem Steczkowskim & TEUTA PROJECT oraz sejmikowymi kapelami; SMACZNE I PIĘKNE – stoiska z rękodziełem i regionalnymi przysmakami; promocja albumu wydanego z okazji 40 – lecia Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej; wystawy: wystawa fotograficzna Zobaczymy ich na scenie – zespoły i spektakle Sejmiku 2023, 40 lat ogólnopolskich sejmików – wystawa plakatów i afiszy, TWARZE SEJMIKÓW – wystawa fotografii Bożeny Wojtaszek, VIII Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI – reportaż fotograficzny Lecha Laskowskiego.
PROGRAM
Piątek
15.00 Grupa Teatralna WRZĄSOWICE z Wrząsowic
(pow. krakowski, woj. małopolskie)
Adam Mickiewicz - Dziady cz. II (40 minut)
Monolog „Poli się” - Zbigniew Klatka
16.00 Zespół Obrzędowy ZAWSZE RAZEM z Woli Gułowskiej
(pow. łukowski, woj. lubelskie)
Na świantego Jana (35 minut)
18.00 Zespół Folklorystyczno – Obrzędowy SOŁTYSKI z Pawłowa
(pow. starachowicki, woj. świętokrzyskie)
Swaty (30 minut)
19.00 Zespół Sąsiadeczki z Korczowa i Okrągłego
/pow. biłgorajski, woj. lubelskie/
Proszenie na wesele (30 minut)
Gawędy ludowe gwarą - Adrian Ochnik, Julia Ochnik,
Szymon Walaszek, Zofia Kozłowska
reklama
Komentarze (0)