W tym roku biłgorajscy policjanci prowadzili w sumie 25 postępowań związanych z potencjalnym łamaniem prawa wodnego w Soli (gmina Biłgoraj).
Czym zasłużyli sobie mieszkańcy tej niewielkiej miejscowości na tak liczne wizyty mundurowych? Policjanci sprawdzali głównie kładki i płoty ulokowane przy i na rzece Biała Łada w związku z artykułami 478 i 476 Prawa Wodnego, które kolejno mówią:
W Soli na bakier z prawem wodnym?
Art. 478. [Naruszenie innych obowiązków]
Kto:
(...)
- podlega karze grzywny.
oraz art. 476: kto bez wymaganej zgody wodnoprawnej albo z przekroczeniem warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym korzysta z wód lub wykonuje urządzenia wodne albo inne czynności wymagające pozwolenia wodnoprawnego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
"Zazwyczaj wystarczą rozmowy z mieszkańcami"
O komentarz w sprawie kontroli i liczby nielegalnych kładek i płotów w Soli poprosiliśmy Wody Polskie.
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wyjaśnia, że nieprawidłowości dotyczące nielegalnych kładek i ogrodzeń usytuowanych z naruszeniem 1,5 metra odległości od linii brzegu w Soli i w Gromadzie są na bieżąco weryfikowane przez pracowników Nadzoru Wodnego w Biłgoraju:
-Podczas dokonywania wizji terenowych przeprowadzane są rozmowy z napotkanymi mieszkańcami informujące o konieczności stosowania się do przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku Prawo wodne. Wielokrotnie po takich czynnościach, właściciele nieruchomości usuwali nielegalne kładki oraz grodzenia. Ponadto w związku z licznymi zgłoszeniami dotyczącymi braku możliwości przejścia brzegiem rzeki Łada w miejscowości Sól, pracownicy Nadzoru Wodnego w Biłgoraju, po stwierdzeniu naruszeń zapisów ustawy Prawo wodne, zgłaszali ten fakt do odpowiednich organów , tj. Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju oraz Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Biłgoraju, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - wyjaśnia nam Jacek Cieśliński, p.o. zastępcy dyrektora.
Policyjne działania w Soli
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie dodaje, że nie posiada informacji (na dzień 26.09.2023) na temat zakończonych postępowań Policji i PINB w Biłgoraju. Dane dotyczące postępowań prowadzonych przez Policję przekazała nam Joanna Klimek, rzecznik prasowy KPP w Biłgoraju.
I tak na dzień 21 września 2023r
w miejscowości Sól w 2023r. prowadzono 25 postępowań z artykułu 478 (m.in. grodzenie płotów w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegowej) i 25 postępowań z artykułu 476 (posiadanie kładki na rzece bez stosownego pozwolenia)
-W 23 przypadkach odstąpiono od skierowania wniosku o ukaranie a , 2 postępowania są w toku - podsumowuje Joanna Klimek
Zapytaliśmy z jakich powodów odstąpiono od skierowania wniosku o ukaranie.
Rzeczniczka Policji wyjaśnia, że:
-W tych 23 przypadkach dwa postępowania zakończono nałożeniem MKK. W pozostałych odstąpiono od skierowania wniosku o ukaranie z uwagi na:
13 - pouczeń
4 - odstąpienie z uwagi na niepopełnienie czynu
2 - odstąpienie z uwagi na brak znamion wykroczenia
1 - odstąpienie z uwagi na brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia wykroczenia
1 - przedawnienie orzekania
Gdzie ta linia brzegowa?
W Wodach Polskich zapytaliśmy również, czy na terenie Soli geodezyjnie wyznaczono linię brzegową rzeki, a jeśli nie, to od jakiego punktu rzeki należy wyznaczyć 1,5 m odległości, by legalnie wybudować ogrodzenie.
- W odniesieniu do pytania dotyczącego odległości, którą należy zachować w celu prawidłowego wybudowania ogrodzenia informujemy, że linia brzegowa na terenie miejscowości Sól nie została wyznaczona. W tym zagadnieniu zastosowanie mają przepisy art. 232 w związku z art. 220 ustawy Prawo wodne - tłumaczy Jacek Cieślińśki z Wód Polskich
Kontrole mogą nadejść w każdej chwili
Wody Polskie informują również, że:
-Nadzór Wodny w Biłgoraju cyklicznie przeprowadza oględziny terenowe mające na celu bieżące weryfikowanie przestrzegania przepisów ustawy Prawo wodne w kwestii zakazu grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych - czytamy w odpowiedzi Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Foto: zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Komentarze (0)