Stoisz przed koniecznością podjęcia decyzji dotyczącej projektu domu? Zastanawiasz się nad tym czy wybrać dom parterowy, czy może wznieść dom piętrowy? W kwestii formalności, szczególnie tych związanych z pozwoleniem na budowę – różnic nie ma.
Te dotyczą jednak innych aspektów...
Co przemawia na korzyść domów piętrowych?
W Polsce domy piętrowe cieszą się niezmienną popularnością od wielu lat. Osoby, które decydują się na wzniesienie tego rodzaju budynku mieszkalnego, wychodzą z założenia, że taka inwestycja jest po prostu bardziej funkcjonalna w użytkowaniu.
Poza tym, zainteresowanie projektami domów piętrowych jest wprost proporcjonalne do wzrostu cen działek budowlanych. To przecież dość oczywiste, że za mniejszą działkę, na której można wybudować wielokondygnacyjny dom o mniejszej powierzchni użytkowej na parterze – płaci się odpowiednio mniej.
Dom piętrowy może stanąć w praktycznie każdej lokalizacji. Jest rozwiązaniem idealnym dla kogoś, komu zależy na jasnym podziale stref mieszkalnych. Umożliwia też prowadzenie tak zwanego domu wielopokoleniowego. Do wyboru pozostaje zarówno zabudowa z pełnym piętrem, jak i poddasze użytkowe. Pełna skosów przestrzeń jest może nieco trudniejsza do zaaranżowania, ale za to bardziej klimatyczna.
Zalety domu parterowego
Z kolei dom parterowy w zależności od przewidywanego metrażu wymaga nieco większej działki budowlanej do dyspozycji. Jest jednak w designie nowocześniejszy, wręcz wtopiony w otaczającą go przestrzeń. Niska zabudowa w tym rodzaju idealnie koresponduje z minimalistycznym ogrodzeniem oraz oszczędnym w szczegółach ogrodem.
Pozbawiony balkonów i schodów dom parterowy najczęściej wnoszą osoby, którym zależy na rozwiązaniu innowacyjnym i na lata.
Taki budynek najlepiej służy rodzinom z małymi dziećmi, osobom starszym i niepełnosprawnym. Bezpośrednie sąsiedztwo strefy dziennej i nocnej ułatwia poruszanie się po domu i gwarantuje bezpieczeństwo.
Formalności związane z budową domu parterowego i piętrowego
Niezależnie od ostatecznego wyboru, formalności związane z budową określonego domu wydają się podobne. Zmiany wprowadzone nie tak dawno temu jasno wskazują, że bez pozwolenia na budowę można wznosić budynki, które nie przekraczają 70 metrów kwadratowych łącznej powierzchni zabudowy. Czy wlicza się do niej poddasze?
Oczywiście!
Co więcej, gotowe projekty popularnych dziś domów modułowych bez pozwolenia na budowę można znaleźć w sieci. Zarówno w wersji parterowej, jak i z poddaszem.
Domy prefabrykowane drewniane całoroczne bez pozwolenia to gotowe rozwiązania, które są nie tylko atrakcyjne cenowo, ale i wysoce funkcjonalne. A z racji tego, że w określonych warunkach dozwolone jest wnoszenie ich bez zbędnych formalności – odpowiednio duże zabudowy stawia się dziś wyjątkowo szybko.
Wniosek? Bez względu na to czy zdecydujesz się na parterowy dom, czy dom z piętrem – masz możliwość wybudować go w wyznaczonym przez siebie terminie. A to z oczywistych powodów przekłada się na dużą oszczędność czasu, pieniędzy i nerwów.
Komentarze (0)