O tym, że sytuacja spółki Arion, zarządzającej biłgorajskim szpitalem jest, delikatnie mówiąc, skomplikowana, pisaliśmy na łamach Nowej Gazety Biłgorajskiej wielokrotnie.
Dzierżawa, upadłość i/czy restrukturyzacja
Przypomnijmy: Umowa dzierżawy biłgorajskiego szpitala, została podpisana ze spółką Arion w 2010 roku na 25 lat. 11 lat później, postanowieniem z 1 kwietnia 2021 r. Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie ogłosił upadłość Arion Szpitale Spółka z.o.o. 28 stycznia 2022 r. Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił postanowienie z 21 kwietnia 2021 r. o ogłoszeniu upadłości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. 18 marca 2022 r. wydane zostało postanowienie o wstrzymaniu rozpoznania wniosków o ogłoszenie upadłości Arion Szpitale Spółka z o.o. do czasu prawomocnego orzeczenia przez Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, który zajmował się sprawą o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego.
21 października 2022 roku Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy otworzył przyspieszone postępowanie układowe wobec Arion Szpitale sp. z o.o., powołując nadzorcę sądowego Krzysztofa Gołąba.
Spółka Arion znalazła się w sytuacji precedensowej na skalę całego kraju, gdyż była jednocześnie w upadłości oraz restrukturyzacji.
Pisaliśmy o tym
TUTAJ
Syndyka już nie ma. Jest Zarząd i nadzorca
Jak udało nam się ustalić, w lipcu tego roku, zapadła decyzja o umorzeniu postępowania upadłościowego. Tym samym syndyk nie zarządza już spółką, a do władz powrócił Zarząd spółki, który działa pod nadzorem nadzorcy sądowego Macieja Wieniakowskiego, który zastąpił Krzysztofa Gołąba.
O skomplikowanej sytuacji spółki oraz problemach nadzorcy sądowego Krzysztofa Gołąba pisaliśmy
TUTAJ
Udało nam się skontaktować z nowym nadzorcą sądowym spółki, Maciejem Wieniakowskim, który potwierdza, że postępowanie upadłościowe zostało zakończone w lipcu, a tym samym rola syndyka w zarządzaniu spółką dobiegła końca. Trwa już tylko postępowanie restrukturyzacyjne:
- Jestem na etapie kończenia spisu wierzytelności, mam nadzieję, że przyszłego tygodnia będzie skończony. Następnie będzie przygotowywany plan restrukturyzacji dla spółki Arion Szpitale, który zostanie złożony do sądu. Wtedy będziemy oczekiwali na wyznaczenie terminu sądu w przedmiocie głosowania nad Zgromadzeniem Wierzycieli w celu głosowania nad Układem - wyjaśnia Maciej Wieniakowski, nadzorca sądowy spółki Arion Szpitale.
W praktyce oznacza to, że Zarząd Spółki Arion, który, po zakończeniu postępowania upadłościowego, ponownie kieruje spółką, jednak pod nadzorem nadzorcy sądowego. Zarząd podejmuje "zwykłe" decyzje, prowadzi typowe działania, a na czynności przekraczające uprawnienia zwykłego zarządu, podczas trwania procesu restrukturyzacyjnego, potrzebuje zgody nadzorcy sądowego.
Komentarze (0)