"KGW Nasza Bukownica" na reklamie zna się równie dobrze jak na gotowaniu. Jakiś czas temu ogłosiły w mediach społecznościowych, że zbierają zamówienia na pączki na Tłusty Czwartek. Ogłoszenie poszło w świat, a gospodynie zebrały zamówienia na 300 pączków.
Gospodynie smażą również donuty w rożnych wersjach kolorystycznych (z polewą z białej oraz mlecznej czekolady, lukrem, oraz cukrem cynamonowym).
A oto sprawdzony przepis na pyszne domowe pączki:
Pączki babci Ireny Składniki na około 40 sztuk: 1 kg mąki pszennej 50 g świeżych drożdży lub 3 saszetki (21 g) drożdży suchych 100 - 150 g cukru 500 ml mleka 6 żółtek 1 całe jajko 5 - 6 łyżek oleju lub 100 g masła pół laski wanilii (lub małe opakowanie cukru wanilinowego) 40 ml spirytusu sok i skórka otarta z 1 cytryny pół łyżeczki soli Ponadto: tłuszcz do smażenia konfitura do nadziania cukier puder do posypania lub lukier (1 szklankę cukru pudru rozprowadzić z 2-3 łyżkami gorącej wody, proporcje można zwiększyć) Sposób przygotowania: Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami - ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn. Dodać pozostałe składniki i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrabiać kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne (polecam wyrabiać mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego). Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 godziny). Po tym czasie wyrośnięte ciasto wyjąć na oprószony mąką blat, krótko wyrobić. Formować ręcznie - odrywać kawałki ciasta, odważyć około 50 g na każdy pączek (w tym momencie można je nadziać konfiturą lub dżemem: kawałek ciasta lekko spłaszczyć, na sam środek nałożyć 1 pełną łyżeczkę dżemu, dokładnie skleić, by nadzienie podczas smażenia nie wydostało się na zewnątrz), uformować kulki, następnie odłożyć je na ręczniczek lub stolnicę oprószoną mąką pszenną. Pączki przykryć i pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 20-25 minut w zależności od temperatury; pączki powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte). Smażyć w głębokim tłuszczu, w temperaturze 175ºC, z obu stron, na złoty kolor. Wyjąć, osączyć na papierowym ręczniczku, posypać cukrem pudrem lub udekorować lukrem. Tymczasem praca w Bukownicy od wczoraj wygląda tak:reklama
Komentarze (0)