Mieszkaniec Kolonii Sól (gm. Biłgoraj) zwrócił naszą uwagę na problem żab, które giną, przechodząc przez ul. Graniczną, która została wyremontowana w ubiegłym roku.
- Bardzo dużo rozjechanych żab widzę na ul. Granicznej w okolicach przejazdu z Koloni Sól na Nowakowskiego. Pięknie remontują ulice, samochody jeżdżą coraz szybciej, a nikt nie zwraca uwagi na żaby. A to u nas coraz większy problem - mówi pan Marian z Kolonii Sól.
Żaby upodobały sobie Kolonię Sól. Wcześniej miały siedlisko przy Lubelskiej
Sprawdziliśmy i rzeczywiście na całej długości ulicy Granicznej nie ma żadnej siatki zabezpieczającej, czy też znaku ostrzegającego przed migracjami żab, które upodobały sobie mokre okolice Kolonii Sól. Mieszkańcy często zalewanego osiedla w Kolonii Sól również potwierdzają, że żaby na dobre zagościły w okolicy. Czyżby przeniosły się tam z okolic ul. Lubelskiej, gdzie od lat w czynie społecznym opiekowali się nimi lokalni ekolodzy? Warto przypomnieć, że wszystkie gatunki żab żyjące w Polsce są chronione.
Jeszcze w ubiegłym roku przy moście na Lubelskiej wczesną wiosną pojawiły się siatki ochronne
[caption id="attachment_748607" align="alignleft" width="417"]
Od kilkunastu lat grupa biłgorajskich społeczników ustawiała w mieście siatki zabezpieczające żaby przed wtargnięciem na jezdnię[/caption]
zabezpieczające żaby. Stawiała je grupa społeczna ekologów z Biłgoraja, która początkowa związana była z Polskim Klubem Ekologicznym. W tym roku siatek jednak nie ma.
- Kiedyś społecznie zebraliśmy się w kilka osób i przez kilkanaście lat stawialiśmy te siatki w różnych miejscach w Biłgoraju. Tam, gdzie był problem. Szczególnie nad zalewem koło osiedla na Lubelskiej i na Włosienkarskiej przy dawnym LOK-u. I przenosiliśmy te żaby. Cały system polegał na tym, że one wpadały do wiaderek i później przenosiło się je na drugą stronę -wyjaśnia nam jeden z biłgorajskich ekologów, który należał do grupy osób opiekujących się żabami.
Mężczyzna tłumaczy, że takie siatki rozstawia się na wiosnę, a w lecie, jak już kończą się migracje, są zdejmowane. Żaby zaczynają wychodzić masowo w marcu, gdy jest ciepło, głównie w południe. Migracje trwają około trzy - cztery tygodnie.
Kiedy żaby budzą się z zimowego snu, przemieszczają się do najbliższych zbiorników wodnych, gdzie składają skrzek.
- Były takie okresy, że przy Lubelskiej przenosiliśmy po kilkaset żab. Na Włosienkarskiej kilkadziesiąt - zauważa ekolog.
To nic skomplikowanego: wystarczy siatka i kilka wiaderek
Nasz rozmówca dodaje, że w tym roku nie ma siatek przy Lubelskiej, bo nie ma tam już żab.
- W ubiegłym roku przeniesiona została tylko jedna żaba. Widocznie te tereny się poosuszały, bo ekolodzy nie mieli w tym roku sygnałów - wyjaśnia.
O zgłoszonym problemie na ul. Granicznej społecznik dowiaduje się od nas.
-
Nie mieliśmy sygnałów, ale bardzo możliwe, że teraz tam są siedliska żab. My tym przez wiele lat zajmowaliśmy się jako społecznicy. Ale dziś temat jest tak nagłośniony, że w końcu instytucje państwowe mogłyby się tym zająć - zauważa.
- Teoretycznie zarządcy dróg mogliby coś zadziałać. To nic skomplikowanego. Chyba nie byłoby problemem, żeby kupić siatkę za kilkaset złotych i co roku ustawiać w tych miejscach newralgicznych? Na Granicznej to rzeczywiście dość długi odcinek, pewnie z 500 m. Bo na Lubelskiej było to około 50 m do zabezpieczenia, na Włosienkarskiej ze 20-30 m. Ale potrzebna tylko siatka, kilka wiaderek i żeby raz na dzień ktoś przyjechał i przerzucił te płazy. Jest to kwestia tylko kilku tygodniu wiosną. Mogliby też ustawić znak drogowy "uwaga na przechodzące żaby" - mówi nasz rozmówca, który przez lata zajmował się żabami.
Urzędnicy nie mieli pojęcia. Chcą współpracować
Sprawdziliśmy, czy temat migrujących żab jest znany zarządcy drogi, w tym wypadku Zarządowi Dróg Powiatowych, gdyż ul. Graniczna jest drogą powiatową. Okazuje się, że urzędnicy o migrujących żabach nie mają pojęcia.
- W odpowiedzi na e-mail dotyczący rozjechanych żab, informuję, że droga w niezmienionym kształcie funkcjonuje od kilkudziesięciu lat i nie występowały problemy związane z migracją żab. Zjawisko to nie było zgłaszane przez mieszkańców. Służby Zarządu Dróg Powiatowych również nie stwierdziły tego faktu - przekazuje Łukasz Kowalczuk, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.
Kowalczuk wyjaśnia, że przy przebudowie drogi nie ingerowano w tereny przyległe do drogi i nie nastąpiło pogorszenie naturalnych warunków przyrodniczych.
- Problemem może być niszczenie naturalnych siedlisk żab w zawiązku z urbanizacją terenu, zasypywaniem mokradeł i powstawanie terenów budowlanych na szeroką skalę. W przypadku wystąpienia problemów z migracją płazów przez ul. Graniczną jesteśmy otwarci na współpracę z organizacjami ekologicznymi w zakresie działań ochronnych - zapewnia Zarząd Dróg Powiatowych w Biłgoraju.
Ekolodzy i mieszkańcy apelują zaś o uwagę i ostrożność.
- W tych miejscach, gdzie przechodzą żaby, zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i lokalni ekolodzy proszą kierowców, nieważne czy jest znak, czy go nie ma, żeby zwolnić. Prosimy o zwolnienie, bo oprócz rozjechanych żab istnieje również ryzyko wypadku. Ktoś zbyt późno zauważy żabę, zacznie hamować, z tyłu jadą kolejne pojazdy i nieszczęście gotowe - podkreśla nasz rozmówca.
Warto zwrócić uwagę, że wiosną problemem są nie tylko migrujące żaby, ale również jeże.
[caption id="attachment_748603" align="alignnone" width="1025"]
Żaby masowo pojawiają się przy ulicy Granicznej w Biłgoraju[/caption]
[caption id="attachment_748604" align="alignnone" width="1025"]
Przy Granicznej jest znak "uwaga zwierzęta gospodarskie". Ostrzeżenia przed migrującymi płazami tutaj nie ma[/caption]
[caption id="attachment_748605" align="alignnone" width="150"]
W tym roku nie ma siatek zabezpieczających przy ulicy Lubelskiej, gdyż żaby wyniosły się z tego miejsca[/caption]
Komentarze (0)