Taki list dostaliśmy od mieszkanki i naszej czytelniczki:
- Jestem osobą częściowo niepełnosprawną, jeżdżę samochodem. Na rower niestety już nie mogę wsiąść. Moja propozycja jest taka, żeby miejsca do parkowania dla niepełnosprawnych, powstały w Biłgoraju, blisko przystanków autobusowych. Dla rowerzystów każde miejsce będzie odpowiednie, bo oni wszędzie dojadą i nie mają kłopotu z parkowaniem. Ale osoby z niepełnosprawnością? Może okolice dworca PKS, przystanek dla busów przy ul. Bohaterów Monte Cassino, chodnik przy ul. Dąbrowskiego, albo jakieś miejsce przy Placu Wolności. Gdy będą blisko przystanki, to zwłaszcza starsze osoby kupujące i sprzedające nie będą miały problemu z dojechaniem - napisała częściowo niepełnosprawna mieszkanka.
Przekazaliśmy natychmiast sugestie burmistrzowi Biłgoraja. Jest i odpowiedź z Urzędu Miasta:
- Miasto Biłgoraj posiada trzy kategorie dróg publicznych wojewódzkie, powiatowe i gminne, przy których zlokalizowane są miejsca parkingowe, a wśród nich wydzielone są miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Gdy zwykłe miejsce parkingowe może mieć wymiary 2.5 m x 5 m, to już miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej powinno mieć wymiary 3.6 m x 5m. Wynika z tego, że każde takie miejsce zmniejsza ilość pozostałych miejsc i nie wszędzie można je utworzyć. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są one niezbędne - stwierdza Grzegorz Dubiel, dyrektor MSD.
Po dokonaniu przeglądu ulic miasta stwierdzono, że dodatkowe miejsca można próbować wyznaczyć w nowych lokalizacjach, takich jak:
- ul. 3-go Maja - jedno miejsce naprzeciwko kościoła WNMP oraz drugie na wysokości Parku Saskiego,
- ul. Gen. Henryka Dąbrowskiego - jedno miejsce koło Sanepidu oraz drugie miejsce wzdłuż targowiska,
- ul. T. Kościuszki - jedno miejsce naprzeciwko wejścia do LUXMED w zatoce parkingowej,
- Plac Wolności - jedno miejsce na parkingu wewnętrznym Urzędu Miasta,
- ul. Knappa - jedno miejsce przy Szkole Podstawowej nr 5,
- ul. Kopernika - jedno miejsce przy Parku Solidarności.
- Powinno się również wyznaczyć dodatkowe miejsca parkingowe przy przychodniach zdrowia, ale miasto nie dysponuje w tych miejscach odpowiednim terenem. Miejska Służba Drogowa nie dokonywała analizy w zakresie możliwości utworzenia dodatkowych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych przy drogach powiatowych i wojewódzkich oraz na parkingach prywatnych. Po ostatecznym ustaleniu lokalizacji nowych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych MSD wystąpi do Starosty o zatwierdzenie zmian w organizacji ruchu - zapowiada Dubiel.
reklama
Komentarze (0)