reklama
reklama

Na ulicach w Biłgoraju leżą sterty eternitu z azbestem! Zobaczcie (foto)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na ulicach w Biłgoraju leżą sterty eternitu z azbestem!  Zobaczcie (foto) - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Na terenie Biłgoraja pojawiły się miejsca, gdzie mieszkańcy składują eternit zawierający azbest. Często w ogólnodostępnych miejscach. Temat poruszył na sesji rady miasta 25 października Bogdan Kiełbasa, przewodniczący Rady Osiedla Sistarska - Kępy: - Ja dalej będę ciągnął temat odpadów, tym razem niebezpiecznych, jakimi są pokrycia dachowe z eternitu, które zawierają azbest. Na terenie Osiedla Sitarska-Kępy pojawiło się chyba 5 albo 6 takich miejsc, gdzie mieszkańcy składują odpady w oczekiwaniu na zabranie. (...) W skali miasta jest to problem szerszy, bo prawdopodobnie jest  kilkadziesiąt takich miejsc - mówił Bogdan Kiełbasa Przewodniczący Rady Osiedla Sitarska - Kępy często porusza temat odpadów, jakimi są tekstylia składowane między innymi przy ulicy Zwierzynieckiej. Pisaliśmy o tym między innymi TUTAJ.  W najnowszym papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej kompleksowo podsumowujemy temat i wszystkie aspekty toczących się procesów sądowych i administracyjnych w związku z porzuconymi w mieście odpadami. Na ostatniej sesji przewodniczący Kiełbasa pytał jednak o azbest zalegający tuż przy chodnikach: -Czy jesteśmy w stanie określić przewidywany termin uzyskania przez miasto środków na utylizację tych odpadów i zabranie ich?  Miasto Biłgoraj już dawno opracowało "Program oczyszczania miasta Biłgoraj z azbestu na lata 2011– 2032" Celem programu jest: 1) usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest; 2) minimalizacja negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium kraju; 3) likwidacja szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko.   Program określa także zadania dotyczące usuwania azbestu, które wynikają ze zmian prawnych, gospodarczych i społecznych, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.   W Polsce azbest najczęściej wykorzystywano do produkcji: pokryć dachów: eternit falisty i płaski, płyt elewacyjnych i balkonowych, rur do wykonywania instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania, sprzęgieł i hamulców do wind, różnych typów izolacji cieplnej, bojlerów, kotłów, wymienników ciepła, przewodów centralnego ogrzewania, ognioodpornych koców azbestowych.    

Z Programu wynika, że ze  względu na zagrożenie, jakie stwarzają wyroby zawierające azbest, do których zalicza się eternit,  wyroby, powinny one zostać usunięte ze wszystkich obiektów w kraju do końca 2032 roku.
  Miasto Biłgoraj kilkukrotnie zbierało wnioski od osób mieszkańców i starało się  dofinansowanie usunięcia wyrobów zawierających azbest od osób fizycznych w ramach realizacji zadania pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest” przewidzianego do dofinansowania przez WFOŚiGW w Lublinie.

Kiedy dokładnie  wyroby azbestowe, o których mówił Bogdan Kiełbasa zostaną usunięte? Zadaliśmy oczywiście pytanie urzędnikom, ale nadal nie ma odpowiedzi.

     

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

TestBilgorajopis Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama