Marek Majewski, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej otworzył dziś wernisaż wystawy " Szable Powstańców Styczniowych 1863-1864"
Wśród gości znaleźli się między innymi aktor Stefan Shmidt, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, przedstawicie Muzeum Narodowego w Lublinie, wójt gminy Tereszpol, Jacek Pawluk oraz uczniowie biłgorajskich szkół.
"Nieśmy tę wiedzę do domów, sąsiadów"
Majewski podkreślał, że cieszy go, iż na wernisaż przybyli goście w różnym wieku i z różnych środowisk:
- Jest to lekcja historii, w której, niezależnie od wieku, powinniśmy wziąć udział i przekazywać sobie wzajemnie i nieść tę ideę powstania styczniowego do domów, do sąsiadów, do środowiska, w którym funkcjonujemy na co dzień. Gloria victis! Chwała bohaterom! Chwała tym, którzy 160 lat temu podjęli się wielkiego wyzwania i chwycili za broń. Powstanie styczniowe to największy i najdłuższy zryw narodowo-wyzwoleńczy na Ziemiach Polski, który objął całe Królestwo Polskie, Litwę, Białoruś, Ukrainę. Rozlało się to wszystko i była nadzieja, że zwyciężymy - podkreśla Majewski
Naród który nie zna swojej historii jest skazany na powtórne jej przeżycie.
Starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip przyznał, że cieszy się szczególnie z obecności na wydarzeniu młodych ludzi. Przypomniał, że naród który nie zna swojej historii jest skazany na powtórne jej przeżycie.
-Historia Polski jest bardzo trudna. Wymagała dużo krwi i ofiary od naszych przodków. Takim przykładem jest powstanie styczniowe. W niedzielę obchodziliśmy wielkie uroczystości na Wzgórzu Polak, gdzie odbyła się rekonstrukcja bitwy pod Panasówką, jedną z największych potyczek na naszym terenie. I podczas tej rekonstrukcji uświadamialiśmy sobie, ile krwi zostało przelane, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością - mówi Szarlip.
W wydarzeniu uczestniczył również Stefan Shmidt, który odczytał dwa wiersze ze starego zbioru pieśni patriotycznych. Aktor podzielił się z informacją, że takie perełki, jak stary zbiór wierszy można "upolować" na biłgorajskim targu.
Wśród gości znany aktor i...duchy powstańców styczniowych
Po występie Stefana Shmidta na sali pojawiły się.........duchy powstańców styczniowych. W ich rolę wcieli się
Tomasz Bordzań i Jan Paluch z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "
Rok 1863.pl" z Kielc.
Autor wystawy oprowadzał gości i z pasją mówił o eksponatach. Na wszystkich, którzy przyszli dziś do MZB czekały darmowe egzemplarze książki " Szable w rękach Powstańców Styczniowych autorstwa Janusza Jarosławskiego.
-Wystawa poświęcona 160. rocznicy powstania styczniowego. Wystawa niezwykła i z tego miejsca chciałbym Państwa zaprosić na wystawę "Szable Powstańców Styczniowych". Jest to bardzo ciekawa wystawa, gdzie z jednej strony pokazana została broń sieczna, ale mamy też przepiękną scenografię, na której zobaczyć możemy przepiękny obraz, jak również zdjęcia pięknych szabel, jak szabla generała Sierakowskiego - polskiego bohatera - mówi Jarosławski.
Kolejna okazja już w sobotę
Eksponaty pochodzą z kolekcji Janusza Jarosławskiego. Jest to 25 przepięknych szabel, wśród nich znajdują się trzy bojowe karabele, które stanowią przepiękne, warte zobaczenia egzemplarze.
Wystawa potrwa do 9 listopada.
W najbliższą sobotę o godzinie 16:00 odbędzie się dodatkowe oprowadzenie autorskie dla osób, które nie mogły być obecne dziś.
Wstęp jest bezpłatny.
[video width="640" height="368" mp4="https://gazetabilgoraj.pl/wp-content/uploads/2023/09/373087649_6633814553344634_8505107414326601111_n.mp4"][/video]
Komentarze (0)