Stefan Knap to światowej sławy malarz, który urodził się w Biłgoraju. Nigdy nie wyparł się swych polskich i biłgorajskich korzeni. Do końca życia powtarzał, że urodził się w Biłgoraju. Ten wybitny artysta plastyk, pozostawił po sobie dzieła w wielu galeriach i w prywatnych kolekcjach koneserów sztuki. Jego prace malarstwa ściennego zdobią m.in. siedzibę ONZ w Genewie, londyńskie lotnisko „ Hethrow", budynki w Nowym Jorku, w tym czterdziestopiętrowy gmach z brązu, gdzie sztuka Knappa razem z malarstwem Pablo Picasso stwarzają nadzwyczajne wrażenie. Dziełem Knappa są też olbrzymie obrazy ścienne w Oxfordzie, Paryżu, w synagodze w Ontario, „Lod" w Izraelu, w Nebrasce, w Indiach, Niemczech, Japonii i w wielu innych miejscach na świecie. W 1973 r. Stefan Knapp (do tej pory jako jedyny Polak) otrzymał prestiżową nagrodę brytyjskiej fundacji im. Winstona Churchilla. Otrzymują ją ci, którzy wnieśli największy wkład w rozwój określonej dziedziny. Włodarze Biłgoraja jedną z ulic nazwali im. Stefana Knappa.
Obraz biłgorajskiego mistrza wisiał od lat. Oni go odkurzyli!
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor:
reklama
Przeczytaj również:
Wiadomości Biłgorajskie
reklama
Ciekawostką jest, że jedno z dzieł artysty od wielu lat znajduje się w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju. Skąd się tam wziął?Stefan Knapp w 1974 roku podarował miastu Biłgoraj obraz "Portret Kopernika", wykonany unikatową, typową dla twórczości Knappa techniką malowania emalią na metalowej płycie.
W 1979 r dzieło zostało przekazane Liceum Ogólnokształcącemu im. ONZ w Biłgoraju. Przez wiele lat obraz obraz umieszczony był na zewnętrznej ścianie ścianie budynku szkoły od strony ulicy Kościuszki. Następnie obraz umieszczony został na holu I piętra liceum i przez wiele lat wisiał wśród szkolnych gazetek. Za wiele się o nim nie mówiło.
W 2017 roku szkoła postanowiła należycie uhonorować artystę i jego dzieło.
To między innymi dzięki staraniom absolwenta szkoły Marka Świcy, dziś dyrektora Muzeum Fotografii w Krakowie, powstał projekt "Odkryjmy Kopernika". Jego celem było przywrócenie świetności dziełu sztuki i stworzenia dla niego oprawy malarskiej.
Szkoła prowadziła zbiórkę funduszy. Na zrealizowanie projektu potrzeba było około 10 tys zł. Udało się!
27 września tego roku miało miejsce odsłonięcie obrazu wykonanego przez artystę malarza - obrazu "Droga do wolności". Dzieło zostało umieszczone na frontowej ścianie budynku Urzędu Miasta Biłgoraja. Obraz został odsłonięty przez krewnego Stefana Kanppa - Pawła Sokołowskiego i burmistrza Janusza Rosłana.
(...)
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ
reklama