reklama
reklama

Pisarz z Biłgoraja z kolejną książką

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pisarz z Biłgoraja z kolejną książką - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza 22 czerwca na spotkanie  autorskie z biłgorajskim pisarzem i poetą, Jackiem Żyburą.
 
Jacek Żybura to znany biłgorajski autor wierszy i opowiadań. Jest absolwentem filologii polskiej Wydziału Nauk Humanistycznych KUL. Od 1998 r. działał w Biłgorajskim Towarzystwie Literackim, później w Biłgorajskiej Plejadzie Literackiej, a następnie w Biłgorajskiej Grupie Literackiej. Wydał dotychczas wiele interesujących pozycji literackich, m. in.:
2006 r. – „Idziemy do raju” – tomik wierszy 2008 r. – „Spowiedź” – opowiadanie 2010 r. – „Biłgorajskie obrazki” – wiersze
Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:
2014 r. – „Za zamkniętymi drzwiami” – opowiadania 2016 r. – „Wczorajszy zapach, wczorajszy kształt” – wiersze napisane wraz z Elżbietą Sokołowską 2018 r. – „Biłgoraj „ze starych fotografii”.
  Spotkanie autorskie 22 czerwca  będzie dotyczyło jego nowej książki "Szczęście nie jest nam dane". Szczegóły na plakacie.  
„SZCZĘŚCIE NIE JEST NAM DANE”
To opowieść o Biłgoraju sprzed I wojny światowej. Poznajemy nie tylko ulice, zaułki i przedmieścia dawnego miasta, lecz także podmiejskie wsie i przysiółki, które dzisiaj są jego częścią. Zaglądamy do żydowskich sklepików i warsztatów, sitarskich zagród i synagogi, odwiedzamy czwartkowy targ i kirkut oraz poznajemy mieszkańców: żydowskich rzemieślników, zamożnych sitarzy, ubogich wyrobników; samotników i ekscentryków, optymistów i lekkoduchów; postacie pracowite i bogobojne, tragiczne i nieszczęśliwe, przywiązane do tradycji przodków, ale i takie, które ze zdrowym rozsądkiem podchodzą do życia i religii. Ich krótkie i niejednoznaczne biografie wplecione w tok narracji tworzą wielobarwny i wielonarodowościowy pejzaż miasta. Tę wielokulturową panoramę dopełniają wzmianki o Kozakach stacjonujących w mieście, którzy spacerują ulicami miasta, w miejscowych szynkach i karczmach trwonią czas i ruble, ze znawstwem przyglądają się końskim giełdom, a w niedzielę urządzają na ryku koncerty; popie – znanemu w mieście miłośnikowi raków, którego sad kusi miejscowych chłopców, czy nielicznych unitach, którzy w tajemnicy przed władzą kultywują jeszcze wiarę i tradycję swoich przodków.
Centralną oś powieści stanowi wątek nieszczęśliwej miłości dwojga młodych ludzi: Wojtka – Polaka, który pochodzi z bogatego sitarskiego rodu z tradycjami, i Estery – Żydówki, córki ubogiego krawca. Dzięki parze głównych bohaterów poznajemy zarówno środowisko biłgorajskich sitarzy, jak i biłgorajskich Żydów – ich zwyczaje i obyczaje, święta i przesądy, codzienne zajęcia, troski i radości.
  foto: http://emberiza-poziomtrawy.blogspot.com

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

TestBilgorajopis Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama