Do w. XIX w Różańcu istniała parafia unicka, którą w czasie kasaty obrządku greckokatolickiego zamieniono na prawosławną. Historyczne zapiski mówią o funkcjonowaniu unickiej cerkwi w roku 1591. Ostatnia cerkiew z 1701 roku, po kasacie obrządku greko - katolickiego została zamieniona na prawosławną. Funkcjonowała do I wojny światowej, natomiast łacinnicy należeli do parafii tarnogrodzkiej.
Po odzyskaniu niepodległości w roku 1919 cerkiew bardzo zniszczoną oddano katolikom i rekoncyliowano na kościół, w którym raz w roku odbywało się nabożeństwo odpustowe na Święto Narodzenia Matki Boskiej. W roku 1936 kościół (dawna cerkiew) bardzo zniszczony, został rozebrany i sprzedany na licytacji. Po dawnej parafii unickiej pozostał mały cmentarz(w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej w Różańcu I).
Mieszkańcy wsi, tzw. łacinnicy, należeli do parafii tarnogrodzkiej. W latach 1906 - 07 mimo sprzeciwu władz carskich, mieszkańcy Różańca wyznania rzymsko - katolickiego wybudowali w środku wsi niewielką murowaną kaplicę p.w. św. Antoniego Padewskiego.
W roku 1958 mieszkańcy Różańca z pominięciem wszelkich władz postanowili kaplicę powiększyć. Wykorzystując kaplicę, jako prezbiterium, dobudowano do niej obszerny korpus nawy głównej i dwóch bocznych oraz kruchtę. Budowę zakończono w roku 1961.
W roku 1968 konspiracyjnie bez żadnych zezwoleń dobudowano do kaplicy prezbiterium dwie zakrystie i dwa przedsionki. W następnym roku rozpoczęto budowę mieszkania dla księdza.W tym czasie Ks. Edward Wawerski - wikariusz parafii tarnogrodzkiej, jako rektor załatwiał wszelkie sprawy duszpasterskie i kancelaryjne, zamieszkując przez szereg lat u jednego z parafian. Różaniec związany był z parafią tarnogrodzką jedynie przez cmentarz grzebalny. Po wyjeździe ks. Wawerskiego do USA, przez pół roku obowiązki duszpasterskie pełnił ks. Marian Szarek - emeryt z diecezji przemyskiej.
W roku 1973 obowiązki rektora kościoła w Różańcu objął ks. Franciszek Łysikowski - wikariusz tarnogrodzki. Zastał on dość trudną sytuację materialną, czyli - niewykończone i zaniedbane wnętrze kościoła i plebanii. Z pomocą parafian, którzy po wyjeździe ks. Wawerskiego zobojętnieli na sprawy parafialne, przystąpiono do remontu kościoła i plebanii.
(...)
Więcej o parafii w Różańcu, w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Już od wtorku w kioskach, sklepach i punktach kolportażu w całym powiecie biłgorajskim.
reklama
Komentarze (0)