reklama
reklama

Tarnogrodzka stulatka świętowała. A jacy goście przyjechali (foto)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tarnogrodzka stulatka świętowała.  A jacy goście przyjechali (foto) - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

30 czerwca 2024 roku w Tarnogrodzie odbył się III Kresowy Festiwal Orkiestr Dętych. Pomysłodawcą tej – cyklicznej już imprezy – jest kapelmistrz tarnogrodzkiej orkiestry Grzegorz Szteinmiller.   -Tegoroczne święto muzyki było wyjątkowe, ponieważ uczciliśmy jubileusz 100 – lecia powstania Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej. Po paradzie na placu przy domu kultury miało miejsce wspólne wykonanie utworu „Orkiestry dęte”. Następnie Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec oficjalnie otworzył festiwal - relacjonuje Monika Komosa z Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury    

Wysyp medali i odznaczeń

Na początku były odznaczenia i dyplomy. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił Tarnogrodzką Orkiestrę Dętą Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uroczystego wręczenia wyróżnienia dokonał Dyrektor Delegatury w Zamościu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Rafał Farion. Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski nadał okolicznościowy dyplom uznania z Medalem Wojewody Lubelskiego dla Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej z okazji jubileuszu 30-lecia działalności artystycznej. Wyróżnienie przyznano za wybitne osiągnięcia artystyczne, wieloletnie zaangażowanie w rozwijanie młodych talentów oraz wspieranie muzycznego wychowania dzieci i młodzieży, kultywowanie tradycji muzycznych regionu, promowanie postaw patriotycznych wśród społeczności lokalnej, pielęgnowanie oraz upowszechnianie historii Polski, prezentowanie i promowanie zróżnicowanego repertuaru o wysokim poziomie artystycznym, inspirowanie i organizowanie wielu niezwykłych w swej formie przedsięwzięć artystycznych promujących województwo lubelskie. Z okazji jubileuszu Dyplom Uznania Wojewody Lubelskiego otrzymali także: Grzegorz Szteinmiller, Wojciech Baszkiewicz, Wojciech Fus, Józef Czarny, Zbigniew Biliński, Wiesław Mazurek, Grażyna Barcicka. Zastępca Dyrektora ds. Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Barbara Wróbel w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego wręczyła Tarnogrodzkiej Orkiestrze Dętej Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego.  

Tak to się zaczęło 100 lat temu

  Historia Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej sięga lat dwudziestych dwudziestego wieku. Formalnie funkcjonowała do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie muzycy okazjonalnie grywali na różnych uroczystościach i imprezach. Dopiero w latach 90-tych zrodził się pomysł, żeby orkiestrę reaktywować. Stało się to 15 maja 1993 roku z inicjatywy Józefa Czarnego, który został kierownikiem orkiestry. Z formacją pracowali kapelmistrzowie, których nie ma już z nami: Antoni Korniak, który był pierwszym kapelmistrzem po reaktywacji, funkcję tę pełnił do 1998 roku, Czesław Nizio (kapelmistrz w latach 1998 – 2003) i Wiesław Buliński (kapelmistrz w latach 2008 – 2009). Dyrygentami byli także: Wojciech Baszkiewicz (2003 – 2008), Wojciech Fus (2009 – 2014), Zbigniew Biliński (2014 – 2016). Od 2017 roku funkcję tę pełni Grzegorz Szteinmiller. Nie byłoby orkiestry bez nauczycieli. Przez lata działalności wielu profesjonalnych muzyków uczyło członków formacji. Obecnie prowadzone są zajęcia nauki gry na instrumentach dętych blaszanych (trąbka, sakshorn altowy i tenorowy, puzon, tuba) i drewnianych (klarnet, saksofony – altowy, tenorowy, barytonowy i sopranowy). Prowadzą je nauczyciele szkoły muzycznej w Biłgoraju: Grażyna Barcicka i Wiesław Mazurek.  

Goście również przyjechali

Burmistrz i dyrektorka TOK wręczyli kapelmistrzom i nauczycielom pamiątkowe dyplomy i upominki. Impreza składała się z siedmiu koncertów. Gościliśmy: Zespół Orkiestry Dętej w Markowej z kapelmistrzynią Agnieszką Rydzik, Orkiestrę Dętą z Obszy z kapelmistrzem Michałem Gizą, Dziewczęcą Orkiestrę Dętą Miasta Rzeszowa FANFARA z kapelmistrzem Konradem Paschem, Gminną Orkiestrę Dętą „ZŁOTA NUTA” w Biszczy z kapelmistrzem Ryszardem Jeleniem. Gminną Orkiestrę Dętą z Krasnego z kapelmistrzem Danielem Chwajołem i tamburmajorem Ewą Basarą, Orkiestrę Dętą OSP Majdan Sieniawski z kapelmistrzem Michałem Rydzikiem. Oprócz koncertów czekały na gości inne atrakcje: stoiska Klubu Kobiet Aktywnych z Tarnogrodu, KGW z Luchowa Dolnego i KGW „Sołectwo Różaniec Pierwszy”, OSP Tarnogród, Grupy „Eksploratorzy”, animatorki zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy, Aktywne z Tarnogrodu oprócz smakołyków zaproponowały malowanie twarzy.  

Piękny festiwal

  Były życzenia i dużo ciepłych słów pod adresem tarnogrodzkiej orkiestry. Na zakończenie muzycy z Majdanu Sieniawskiego zagrali a wszyscy zgromadzeni na placu zaśpiewali jubilatom „Sto lat”. Koła gospodyń zostały zaproszone przez organizatorów do udziału w konkursie kulinarnym KRESOWE SMAKI. Należało przygotować tradycyjną potrawę regionalną z produktów lokalnych we współczesnej odsłonie. Wszystkie przygotowane dania smakowąły wybornie, ale nagrodę jury przyznało KGW „Sołectwo Różaniec Pierwszy” w Różańcu, które przygotowało kibiny, czyli pierogi z ciasta kruchego pieczone z mięsem, podawane z barszczem czerwonym.         -Dziękujemy orkiestrom i kapelmistrzom, nauczycielom gry i wszystkim, którzy wspierają muzyków. Dziękujemy kołom gospodyń, Grupie Eksploratorzy, strażakom, animatorkom i wszystkim, którzy uświetnili nasze dzisiejsze święto. Do zobaczenia za rok na IV Kresowym Festiwalu Orkiestr Dętych - podsumowuje Monika Komosa z TOK   foto/info: Tarnogrodzki Ośrodek Kultury    

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama