Pacyfikacja wsi Majdan Nowy dokonana została przez okupantów niemieckich
24 czerwca 1943 roku. Oddziały SS wsparte przez ukraińskich kolaborantów spaliły wieś i zamordowały od 28 do 36 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci. Masowy mord na ludności cywilnej Majdanu Starego, połączony z niszczeniem mienia, został dokonany przez okupantów niemieckich 3 lipca 1943 roku. Niemcy zamordowali 75 mieszkańców, w tym również kobiety i dzieci. Wieś doszczętnie spalili. Pacyfikacja Majdanu Nowego i Starego była elementem szerszej akcji pacyfikacyjno-wysiedleńczej prowadzonej przez Niemców na terenie powiatu biłgorajskiego.
Uroczystości upamiętniające zamordowanych mieszkańców gminy Księżpol już w najbliższą niedzielę. Rozpoczną się w samo południe, wspólną modlitwą w kościele w Majdanie Starym.
Jan Kowal Biłgorajczyk, Dziecko Zamojszczyzny tak wspomina tamte dni:
-
– 81 lat temu żyłem pod Majdanem w malutkiej wiosce Ruda Zagrody. Tam też była pacyfikacja. Stamtąd nas wysiedlono i połączono nas z ludnością Majdanu. Pierwsza zbiórka i pierwsza selekcja była w Puszczy Solskiej. Ja z matką i z ojcem wędrowałem do obozu przejściowego w Majdanku. Po drodze kilka dni nas przetrzymywano w Zwierzyńcu. Bez wody. Upał był większy niż dziś. Rodzice mi mówili, że grzebali w pisaki rękami, by dogrzebać się do wody. Dogrzebywali się do mokrego piasku. I ten piasek wkładano do chusteczki, żeby wycisnąć wodę. Ta się zaczął mój exodus – mówi Jan Kowal.
reklama
Komentarze (0)