Trwa drugi dzień ogólnopolskiej akcji sadzenia lasów, w ramach której Nadleśnictwa w Biłgoraju i w Józefowie rozdają mieszkańcom za darmo sadzonki drzew: -Mamy dziś drugi dzień akcji "Sadzimy". Jest to akcja, którą pięć lat temu zapoczątkował prezydent Andrzej Duda. Ta akcja ma pokazać społeczeństwu, jak ważny jest las i sadzenie drzewostanu - nowych drzew. W założeniu ma też zbliżyć społeczeństwo do przyrody. Podczas gdy prezydent sadzi las w terenie, my rozdajemy drzewka, aby każdy mógł sobie wziąć, posadzić na działeczce, czy gdzieś przy ogrodzeniu, czy na podwórku - mówi Mariusz Szabat, Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj. Leśnicy pod siedzibą Nadleśnictwa Biłgoraj rozdają cztery gatunki drzew: dęba, jodłę, świerka i sosnę. Dla mieszkańców przygotowali dwa tysiące sadzonek. -Jeżeli skończą się sadzonki, podjedziemy i przywieziemy ze szkółki następną partię, więc na pewno dla nikogo nie zabraknie - zapewnia Nadleśniczy. Leśnicy mówią nam, że wczoraj było już sporo osób, ale z ich doświadczenia wynika, że drugiego dnia zazwyczaj pojawia się jeszcze więcej osób. Leśnicy czekają i zapewniają, że nie ma żadnych limitów, a sadzonki są kompletnie darmowe.
Kiedy najlepiej posadzić drzewka?
-Las sadzimy wiosną i jesienią. Mówimy tu o drzewkach, które mają odkryty system korzeniowy. My mamy otwartą szkółkę, nie prowadzimy systemu doniczkowego, w bryłce. Więc to drzewko od nas wzięte trzeba albo zaraz posadzić, albo je sobie zadołować - czyli przykrywamy ziemią, dajemy minimalną ilość wilgoci i tak możemy je przechować dzień, nawet dwa - wyjaśnia Mariusz Szabat Nadleśniczy tłumaczy, że do sadzenia drzewostanu optymalna jest wiosna, jednak jesień jest też dobra na sadzenie drzew z odkrytym korzeniem. W systemie zakrytym, czyli drzewka z doniczki, z zakrytym w bryłce korzeniem, można sadzić również w lecie, bo one się lepiej przyjmują. Nadleśniczy Szabat dał nam kilka podstawowych wskazówek gdzie i jak posadzić drzewka (ponadto do drzewek rozdawanych przez leśników dołączona jest instrukcja)- Jodła nie lubi światła - sadzimy w jak największym cieniu
- Sosna i świerk potrzebują nieco więcej światła (sosna więcej niż sosna)
- Dąb ma nieco większe wymagania: potrzebuje on ocienienia z boku, a wierzchołek ma mieć dostęp do światła, w myśl dobrze znanego leśnikom starego powiedzenia: "dąb lubi rosnąć w kożuchu ale bez czapki"
Komentarze (0)