Biłgorajska Rada Kobiet to nieformalna grupa kobiet, które, oprócz wykonywania codziennych obowiązków, chcą podejmować pozytywne inicjatywny na rzecz swojej małej społeczności.
Czym jest BRK?
Każdy chyba wie czym jest Rada Miasta, Rada Gminy, Rada Powiatu, Rada Osiedla, czy coraz bardziej popularne Rady Seniorów czy Rady Młodzieżowe.
Ale słyszeliście o Radzie Kobiet? Z inicjatywą stworzenia takiej rady w Biłgoraju wyszła Katarzyna Kidaj z Biłgoraja.
Organizatorka 15 kwietnia zaprosiła wszystkie kobiety z terenu powiatu biłgorajskiego do Biłgorajskiego Centrum Kultury na pierwsze spotkanie organizacyjne Biłgorajskiej Rady Kobiet.
Katarzyna Kidaj zaznacza, że Rada Kobiet jest tworem niezależnym politycznie i religijne. Nie jest to ani stowarzyszenie, ani fundacja. Rada Kobiet nie podlega pod żaden urząd:
– Jest to inicjatywa oddolna, która ma za zadanie zrzeszać kobiety o różnym doświadczeniu, zarówno życiowym jak i zawodowym. To mogą być mamy, panie na etacie, gospodynie domowe. Nie jest to organ ani polityczny, ani religijny, aczkolwiek w przyszłości może być organem opiniotwórczym w lokalnym środowisku z głosem naszych kobiet –
wyjaśnia w rozmowie z nami Katarzyna Kidaj.
Po co ta rada?
- Ma to być zrzeszenie grupy lokalnych kobiet z różnym doświadczeniem życiowym i zawodowym, które będą dawać sobie wzajemne wsparcie, uczyć się od siebie a także wspomagać środowisko lokalne organizując m.in. akcje społeczne i dzieląc się tym, co mamy – wyjaśnia pomysłodawczyni Rady.
Rada Kobiet to pomysł innowacyjny, bo nie będzie ani jako organ pomocniczym działający przy urzędzie, ani koło gospodyń, ani stowarzyszenie kobiet, ani organizacja kobiet. Katarzyna Kidaj wyjaśnia, że chodzi tu o nazwę sugerującą działanie kobiet na rzecz kobiet i przyznaje, że sama nie wie, czy taki twór gdzieś jeszcze w Polsce funkcjonuje.
Od razu wzięły się do roboty
Panie mają już za sobą pierwszą inicjatywę, jaką były darmowe warsztaty dla kobiet "JA MAMA", wspierające pozytywne rodzicielstwo.
W trakcie warsztatów prowadzonych przez Ewę Szcząchor kobiety rozmawiały o tym, jak wyznaczyć matczyno – wychowawczy cel oraz o swoich emocjach i o tym, jak wpływają one na emocje dzieci i nie tylko.
O inicjatywie pisaliśmy
TUTAJ
Czas na Jadłodzielnię
Teraz panie z BeRki mają kolejny pomysł:
-Chcemy założyć pierwszą jadłodzielnię w Biłgoraju, która miałaby służyć mieszkańcom. Takie miejsca są już w wielu miastach Polski i cieszą się popularnością. Dlatego, warto także i w naszym mieście stworzyć taki punkt w ramach ogólnoświatowej inicjatywy Foodsharing - wyjaśnia Katarzyna Kidaj, przewodnicząca BRK.
Foodsharing to inicjatywa, dzięki której ludzie zapobiegają marnowaniu jedzenia, dzięki punktom wymiany jedzenia. Jadłodzielnia natomiast, to przestrzeń, w której każdy może podzielić się jedzeniem z każdym. Każdy kto korzysta z produktów z jadłodzielni, robi to na własną odpowiedzialność.
W dużych miastach Polski wygląda to tak, że w miejscu ogólnodostępnym ustawiona jest lodówka bądź szafki, w których każdy może zostawić niepotrzebne jedzenie i wziąć, to, czego potrzebuje.
Taka lodówka miałaby stanąć również w Biłgoraju:
-Najważniejsza kwestia to pozyskanie funduszy na kupienie lodówki, więc wychodzimy z inicjatywą zbiórki społecznej. Wstępnie miejsce i dostęp do prądu jest uzgodniony z Urzędem Miasta, mamy też wsparcie wielu grup wolontariackich, które także będą wspomagać tę inicjatywę - mówi Katarzyna Kidaj.
Pierwsza zbiórka na ten cel odbędzie się już 1.07. (sobota) w Powerlandzie w godz. 16:00 - 19:00, gdzie Biłgorajska Rada Kobiet zaprasza na imprezę dla rodziców z dziećmi pod hasłem "Baw się i dziel".
-Podczas imprezy przewidzianą są atrakcje dla dzieci w formie gier i zabaw oraz dla rodziców tj. Joga na świeżym powietrzu oraz inne aktywności, które poprowadzi dla nas Aleksandra Gontarz - zapewnia prezes BRK.
Aby móc uczestniczyć w tej imprezie, należy wpłacić gotówką cegiełkę min. 40 zł ( 1opiekun+1 dziecko) . Całość dochodu ze sprzedaży cegiełek przekazana będzie na zakup lodówki.
-W niedalekiej przyszłości, dzięki współpracy z Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, zostanie uruchomiony rachunek bankowy, na który także będzie można wpłacać darowiznę - dodaje Katarzyna Kidaj
foto: scrennshot ulotka informacyjna "Jak założyć jadłodzielnię"
Komentarze (0)