Dokładnie 30 listopada były wójt Różyński i jego następczyni Beata Strzałka powołana przez premiera Morawieckiego, spotkali się na sesji rady gminy Biłgoraj, nie było wzajemnych dobrych rad i życzliwości.
Poseł Różyński: jako gmina byliśmy niedoceniani
Poseł Różyński w gorzkich słowach wypowiedział się o współpracy samorządu z ówczesnym rządem:
-Byliśmy niedoceniani przez innych. Jest mi przykro, bo mój start [red: w wyborach parlamentarnych] był to też sprzeciw wobec tego, jak traktuje się samorządy, jak traktuje się naszą gminę. Nie mogliśmy liczyć na środki przez 4 lata w sprawach drogowych, świetlic. Było bardzo ciężko –
mówił poseł Różyński.
Wicemarszałek województwa: Absolutnie tak nie jest
Na te słowa zareagował między innymi Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Michał Mulawa, który przyznał, że po doniesieniach medialnych, jakoby gmina Biłgoraj była gorzej traktowana, poczuł się wywołany do tablicy. Zjawił się więc na sesji rady gminy Biłgoraj 28 grudnia i odniósł się do powyższych słów posła Różyńskiego:
-Absolutnie tak nie jest. Gmina Biłgoraj i przede wszystkim jej mieszkańcy są traktowani tak samo jak inne gminy - podkreśla Mulawa.
-Ja w swojej kadencji radnego sejmiku wojewódzkiego i wicemarszałka przyjeżdżam na zaproszenie samorządowców na posiedzenia rad po to, żeby po pierwsze: porozmawiać o problemach i kłopotach, które w gminie są; po drugie, żeby powiedzieć o tym, jakie są nasze plany związane z inwestycjami czy dofinansowaniami dla danej gminy, po trzecie, żeby powiedzieć o tym, co już udało się zrobić - wyjaśniał Mulawa.
Wicemarszałek w zarządzie urzędu marszałkowskiego odpowiada za infrastrukturę drogową. Mówił więc głównie o inwestycjach drogowych:
-W powiecie biłgorajskim mieliśmy ogromny problem z inwestycjami drogowymi, z niedoinwestowaniem. Nasze drogi wojewódzkie wyglądały fatalnie, a to one stanowią szkielet powiatu biłgorajskiego -
tłumaczył.
Mulawa mówił o największej inwestycji swojej kadencji, czyli oddanej do użytku DW 835 na odcinku Biłgoraj - Tarnogród - granica województwa.
- Myślę, że ta inwestycja zakończyła się sukcesem. To jest najważniejsza droga dla powiatu biłgorajskiego, najbardziej obciążona ruchem, stanowi dojazd do autostrady A4 -
tłumaczył
Wspomniał też o tragicznym stanie DW 853 w miejscowości Smólsko, gdzie wykonano już pierwszy odcinek modernizacji. Zapewnił, że rozpisywany jest przetarg na odcinek w kierunku Aleksandrowa.
Przypomniał o rozpoczętych już pracach związanych z budową drogi Biłgoraj - Zwierzyniec-Szczebrzeszyn (jest już wydana decyzja środowiskowa) i zapowiedział konsultacje społeczne z mieszkańcami Hedwiżyna.
Wicemarszałek Mulawa wyliczył, że dofinansowanie z Województwa Lubelskiego dla gminy Biłgoraj w ciągu ostatnich 4 lat wyniosło 7, 8 mln zł.
Swoje wyliczenia dotyczące dofinansowania przez rząd PiS dla gminy Biłgoraj podczas sesji przedstawiła również Beata Strzałka
ZOBACZ TUTAJ
Czarę goryczy przelała Lokalna Grupa Działania
30 listopada poseł Różyński mówił też o Lokalnej Grupie Działania, która przelała czarę goryczy:
-Moją czarą goryczy jest to, że w ciągu tych 17 lat w gminie Biłgoraj powstała Lokalna Grupa Działania. Dzięki Gminie Biłgoraj, dzięki jej pracownikom. Zaprosiliśmy wszystkich wójtów, byliśmy największym beneficjentem. To zabolało innych i dziś chce się nam to odebrać. Powstała druga grupa, taka fajna, bo "Silne Biłgorajskie", rozbijająca nas. A tu skorzystały Koła Gospodyń, Strażacy Samorządy i dziś realizujemy konkretne inwestycje - mówił w listopadzie były wójt, Wiesław Różyński
Michał Mulawa podczas swojej wizyty w gminie Biłgoraj odniósł się również do powyższej wypowiedzi.
Przyznał, że to nowa Lokalna Grupa Działania "Silne Biłgorajskie", która powstała na terenie powiatu biłgorajskiego [red: grupa powstała w maju 2023], a nie LGB "Ziemia Biłgorajska" [red: w której Przewodniczącym Organu Decyzyjnego jest Wiesław Różyński], decyzją Urzędu Marszałkowskiego, będzie realizować lokalną strategię na najbliższe lata:
- Zapadła ostateczna decyzja, po ocenie wniosków, że nowa grupa "Silne Biłgorajskie", zwyciężyła w konkursie na realizację lokalnej strategii rozwoju na najbliższe lata - przyznał Mulawa.
Mulawa: Nowa grupa będzie działać transparentnie i dla wszystkich
Wicemarszałek zapewniał, że nowa grupa będzie działać na rzecz wszystkich członków:
-Chcę Państwu powiedzieć, że nowa Lokalna Grupa Działania będzie się spotykać ze wszystkimi gminami na radach gmin, aby mieszkańcy, OSP, KGW czy przedsiębiorcy korzystali z dofinansowań czy konkursów, które ta Lokalna Grupa Działania będzie realizować. Chcę Państwa zapewnić, że nowa Lokalna Grupa Działania będzie działać w sposób absolutnie transparenty, konkursy będą organizowane tak, aby wszyscy, którzy mogą z nich skorzystać, mogli wziąć w nich udział -
zapewniał wicemarszałek.
LGD powiatu biłgorajskiego: niby takie same, a inne
Członkami zarówno LGD "Ziemia Biłgorajska" jak i nowej "Silne Biłgorajskie" są dokładnie mieszkańcy tych samych gmin. Obie grupy działają na terenie Aleksandrowa, gminy Biłgoraj, Biszczy, Frampola, Goraja, Księżpola, Łukowej, Obszy, Potoka Górnego, Radecznicy, Tarnogrodu, Tereszpola i Turobina.
O podpisaniu umowy z 22 LGD z terenu województwa lubelskiego na realizację strategii poinformował 14 grudnia Urząd Marszałkowski w Lublinie:
- Do wyboru Lokalnych Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 powołano Komisję, która oceniała złożone wnioski według kryteriów wyboru LSR. Ocenie podlegało 27 strategii (w tym 10, w których zachodził konflikt obszarowy). Przy wyborze decydowały między innymi innowacyjność w LSR, partnerstwo na obszarze i spoza obszaru, aktywizacja społeczności lokalnej, czy też wsparcie pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych. Po przeprowadzonej ocenie zostały wybrane 22 Strategie, w tym 19 z poprzedniego okresu programowania i 3, które będą realizowane przez nowe LGD, tj. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Silne Biłgorajskie”, Lokalna Grupa Działania „Miś” (obejmuje powiat radzyński), Lokalna Grupa Działania Ziemi Łukowskiej. Wysokość środków przyznanych dla Województwa Lubelskiego na realizację i wdrażanie strategii wynosi 51,575 mln euro (z czego 42 mln euro na komponent wdrażanie LSR 9, 975 mln euro na komponent zarządzanie LSR) -
czytamy na stronie UM w Lublinie
Nowa LGD "Silne Biłgorajskie" nie kryje radości z decyzji Urzędu, o czym poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych:
Komentarze (0)