Grupa nazywa się "Brzozowiec. Historia i etnografia dorzecza Tanwi" i bez wielkiego rozgłosu, ale cały czas aktywnie działa.
- Sylwia oraz Sławomir Znakowie to pasjonaci historii. Chcą łączyć ludzi różnych, lecz z taką samą pasją, jaką jest historia dawnych lat, sztuka i muzyka. Chcą łączyć, by wspólnie spędzić czas. Każdy może dołączyć na takie spotkanie - od 0 do 100 lat. Spotkania są bezpłatne. Pani Sylwia Znak, na co dzień bardzo skromna i pomocna osoba nie tylko dla ludzi, ale także i dla zwierzaków, gdyż z zawodu jest lekarzem weterynarii. Pan Sławomir na co dzień wykonuje meble, ale jego prawdziwą pasją jest historia. Potrafi w niedzielny dzień przejść wiele kilometrów, fotografując kapliczki i krzyże przydrożne. Oboje tworzą niezapomniany duet - mówi nam Aleksandra Ardylewska, która jest uczestniczką tych niezwykłych lekcji historii.
Ostatnie wydarzenie przyciągnęło całkiem sporo miłośników historii z Ziemi Biłgorajskiej.
- Dostaliśmy bardzo dużo słów poparcia oraz próśb o kontynuację naszych działań. Odbyła się uroczystość poświęcenia Krzyża Powstańczego w dokładną 160. rocznicę bitew i potyczek naszych powstańców styczniowych z moskalami, czyli z wojskiem cara Rosji, do których doszło w dosyć bliskiej odległości od naszego krzyża. W miejscowości Suszka przy wpływie rzeki Łady do Tanwi oraz w lasach wsi Banachy oraz Ciosmy Knieja. Uroczystość tę uświetniła Grupa Rekonstrukcji Historycznej im płk. Zieleniewskiego, były prelekcje historyczne oraz bardzo ciekawe opowieści naszych gości artystów, aktorów, autorów książek historycznych oraz historyków: Alicji Jachiewicz-Szmidt oraz Stefana Szmidta, Janusza Jarosławskiego, Tomasza Gajewskiego, Michała Kańkowskiego, Andrzeja Jargieło oraz wielu innych - opowiada Sławomir Znak. Dlatego inicjatorzy już zapowiadają, że wydarzenia będą odbywały się cyklicznie. Czasu zostało jeszcze sporo, ale kolejne spotkanie jest precyzyjnie zaplanowane na 3 sierpnia.
- Zapraszamy na spotkanie autorskie z Krzysztofem Garbaczem, pisarzem, wybitnym archeologiem, etnologiem oraz autorem licznych książek i publikacji. Między innymi: "Na szlaku biłgorajskich kapliczek i krzyży przydrożnych". To człowiek, który urodził się w 1958 roku w Biłgoraju. Skończył studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zdobył doktorat w 1999 roku w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - zapowiadają organizatorzy.
reklama
Komentarze (0)