reklama
reklama

Znani ludzie związani z Biłgorajem

Opublikowano:
Autor:

Znani ludzie związani z Biłgorajem - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Maria Śliwka

Urodziła się w 1935 roku, zmarła w 1997. Była polską siatkarką, reprezentantką kraju. Co ciekawe, swoją przygodę ze sportem rozpoczynała od pchnięcia kulą. Chociaż Maria Śliwka przez większość kariery była związana z drużynami wrocławskimi, to urodziła się właśnie w Biłgoraju. W 1957 roku trafiła do reprezentacji Polski, zaliczyła w niej 118 występów. Do 1964 roku przyczyniła się do zdobycia brązowego medalu igrzysk olimpijskich w Tokio (1964), mistrzostw świata w ZSRR (1962) i mistrzostw Europy w Czechosłowacji (1958). Ponadto biało-czerwone z Śliwką w składzie sięgnęły po wicemistrzostwo Starego Kontynentu w Rumunii (1963). Jej partnerem życiowym był Józef Śliwka.

Jakub Konopka (Kukon)

Przyszedł na świat w 1996 roku. Polski raper młodego pokolenia. Zdobywca platynowej płyty za album “Rough N'Gentle” wydany w 2020 roku. Był to dziesiąty krążek muzyka, który urodził się w Biłgoraju. Kukon swoją karierę rozpoczął w 2016 roku. Na debiut na rynku musiał poczekać dwa lata, gdy pojawiła się płyta “Piękny ból”. W 2019 roku Jakub Konopka przebił się do TOP10 na liście OLIS za sprawą krążka “Radio Taxi”, które uplasowało się na drugiej pozycji. Następne albumy artysty ani razu nie wypadły poza czołówkę zestawienia.

Weronika Pyzik

Urodziła się w 1996 roku. Polska lekkoatletka. Reprezentuje kraj w biegach długodystansowych. Weronika Pyzik związana jest z klubem LKS Znicz Biłgoraj. Swój pierwszy duży sukces na arenie międzynarodowej odniosła w 2017 roku podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w Bydgoszczy. Podczas biegu na 5000 metrów zajęła wówczas szóste miejsce. Lekkoatletka jeszcze lepiej wypadła podczas biegu młodzieżowców na mistrzostwach Europy w Tilburgu. W trakcie imprezy w Holandii wywalczyła brązowy medal w konkurencji bieg przełajowy.

Henryk Wujec

Przyszedł na świat w 1940 roku, zmarł w 2020 roku. Był polskim fizykiem, politykiem, działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Jest pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Z Biłgorajem był związany do 1960 roku, gdy zakończył edukację w liceum ogólnokształcącym. W kolejnych latach zbierał doświadczenie na uniwersytetach w Lublinie oraz Warszawie. Brał udział w strajku studentów z 1968 roku, gdy rozpoczęła się jego kariera działacza i polityka. Aktywnie włączył się w życie opozycji doby PRL, był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, organizował w Ursusie spotkania samokształceniowe dla robotników, pomógł w rozwoju Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”. Po tak zwanej “wojnie na górze” wsparł Tadeusza Mazowieckiego. W 1990 roku dołączył do ROAD-u, następnie był częścią Unii Demokratycznej, a przede wszystkim Unii Wolności, gdzie działał od 1994 do 2005 roku. Czterokrotnie wybrany posłem na Sejm, w latach 1999-2000 był wiceministrem rolnictwa w rządzie Jerzego Buzka.

Kazimierz Węgrzyn

Urodził się w 1967 roku. Polski piłkarz, wielokrotny reprezentant kraju. Swoją karierę rozpoczął w barwach Łady Biłgoraj. W 1987 roku trafił do Hutnika Kraków, gdzie zyskał większą rozpoznawalność i zadebiutował w narodowych barwach. Kazimierz Węgrzyn największe sukcesy odnosił w GKS-ie Katowice. Z klubem ze Śląska sięgnął po wicemistrzostwo Polski, finał Pucharu Polski, 1/8 finału Pucharu UEFA i Superpuchar Polski. Dobre występy w Katowicach przyczyniły się do częstszej gry w kadrze, ostatecznie zaliczył w niej 20 spotkań. Po opuszczeniu Katowic środkowy obrońca występował jeszcze w austriackim SV Ried, a następnie Wiśle Kraków, Pogoni Szczecin, Widzewie Łódź i Cracovii. Ostatnie trzy z wymienionych tutaj klubów rywalizują obecnie na poziomie Ekstraklasy. Wisła zaś stara się o awans z 1. Ligi. Aktualną tabelę rozgrywek oraz terminarz nadchodzących meczów możecie sprawdzić po wykorzystaniu Meczyki kod promocyjny Superbet. Dzięki niemu zyskacie również dostęp do wielu statystyk.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

TestBilgorajopis Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama