Festiwal w Józefowie, oprócz promocji regionu, ma również na celu dawanie szans nowym artystom. W tym roku w przesłuchaniach konkursowych, które odbyły się w sobotę, wystąpiło siedmiu wykonawców – zespoły i soliści z Białopola, Ełku, Dęblina, Lublina, Zamościa oraz z Zielonej Góry.
Gwiazdy tegorocznego Festiwalu
Po przesłuchaniach konkursowych wystąpili laureaci ubiegłorocznego festiwalu, czyli duet
"Kasia & Tomek", a po nich
Lubelska Federacja Bardów oraz gwiazda wieczoru:
Szymon Wydra z zespołem
"Carpe Diem"
Drugi dzień eko-festiwalu
rozpoczął się o 15.00 koncertem "Harmonii na ludowo" z Łukowej i
Kapeli Rzemyki z Józefowa. Potem na scenie pojawili się laureaci jubileuszowej edycji EKO-Festiwalu oraz
"Hajda Banda"/Гайда Банда,
"Machina" i
zespół "Piersi".
Słów kilka o historii Festiwalu
Burmistrz Józefowa, Roman Dziura podkreśla, że bardzo się cieszy, że przez 30 lat udało się kontynuować organizację Festiwalu i opowiada nam o jego początkach:
-Zamysł organizacji tego Festiwalu wynikał z wartości przyrodniczych jakie tutaj mamy, czyli parki: Roztoczański, Puszczy Solskiej i Krasnobrodzki. Wydawało nam się, że potrzebny nam jest jakiś środek artystyczny, który będzie nam patronował przy tych wszystkich działaniach związanych z ochroną cennych zasobów przyrodniczych. Dlatego 30 lat temu poprosiliśmy pana Janka Kondraka, żeby nam wymyślił formułę Festiwalu i on przez pierwsze 10 lat był kierownikiem artystycznym i konferansjerem, zresztą pełnił wiele funkcji i zrobił nam fantastyczną robotę - mówi Roman Dziura.
Burmistrz wspomina, że 30 lat temu Festiwal miał charakter mocno rockowy, a do Józefowa zjeżdżali rockmani z całej Polski:
-To były tysiące osób z pofarbowanymi włosami, w innych ubraniach, w innym obuwiu. Oni tu koczowali przez 3 doby, bo początkowo festiwal trwał trzy dni. Nie ukrywam, że dużo fajnych rzeczy się wydarzyło dzięki temu festiwalowi. On ma za zadanie towarzyszyć nam w zadaniach ekologicznych, też promować nasz region i piękno Roztocza - tłumaczy gospodarz imprezy.
Tegoroczni zwycięzcy
Celem Festiwalu jest też odkrywanie nowych talentów. W tym roku zwycięzcą Festiwalu został zespół ATAWIZM z Zielonej Góry. Drugie miejsce przypadło ex aequo Patrycji Wilgos i zespołowi Suma Pragnień, a wyróżnienie powędrowało do Karoliny Szeremety. Zwycięzcy otrzymali nominację do 58. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Patrycja Wilgos zdobyła natomiast nominację do 52. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna 2024
Zobacz także:
https://gazetabilgoraj.pl/tak-sie-bawi-jozefow-foto/
Komentarze (0)